
Цього дня, у 1934 році, Київ знову став столицею України.
24 червня 1934
року з Харкова до Києва переїхали всі владні структури, що ознаменувало
перенесення столиці України. З цієї нагоди у Києві був оголошений вихідний
день, відбулися урочистості та військовий парад.
Як відомо, після
захоплення України більшовиками та встановлення радянської влади, певний час
столицею республіки де-факто був Харків. Саме де-факто, адже офіційного
проголошення Харкова столицею радянської України так і не сталося, лише в
Конституції УСРР 1929 року місто отримало цей статус.
Однак, вже
наприкінці 1920-х років серед владних кіл, а потім і в пресі обговорювалось
питання про перенесення столиці з Харкова в інше місто, зокрема, у Київ.
18 січня 1934
року на пленумі ЦК КП(б)У другий секретар ЦК КП(б) України і одночасно перший
секретар Харківського обкому Павло Постишев повідомив, що ЦК ВКП(б) й «особисто
товариш Сталін» пропонують перенести столицю з Харкова до Києва.
Через кілька
днів, це рішення було затверджене офіційно: спочатку ХІІ з'їздом КП(б)У і того
ж дня постановою Президії ВУЦВК. Остаточно новий статус Києва у січні 1935 року
затвердив ХІІІ Всеукраїнський з'їзд рад, внісши відповідні зміни у 82 ст.
Конституції: «Столицею Української Соціалістичної Радянської Республіки є місто
Київ».
Отже, Київ знову
став столицею, але вже радянської України. Тодішня влада пояснювала: столицю
перенесли з економічних міркувань, аби уряд був ближчим до
сільськогосподарських районів Правобережжя. Так комуністи намагалася приховати
наслідки організованого ними ж штучного голоду, від якого суттєво постраждала
Слобожанщина.
Окрім того, як
вважають історики, була й інша причина. На початку 1920-х років аби заручитися
підтримкою населення та зміцнити свою владу в Україні, більшовики запровадили
політику українізації. До органів влади залучали українців, сприяли розвиткові
української мови та культури. Через 10 років, на початку 1930-х, у Харкові
сформувалася проукраїнська політична еліта. І тут Москва зіграла на
випередження: українізацію згорнули, столицю перенесли до Києва, а на
харківську владну верхівку чекали сталінські репресії.
Переїзд до нової
столиці відбувався поспіхом: спочатку його запланували на осінь, а згодом
перенесли на початок літа. В Харкові урядовцям влаштували гучні проводи, не
менш гучно їх зустрічали у Києві: з військовим парадом та урочистим пленумом.

Немає коментарів:
Дописати коментар